Haber

21 evi soyan 230 kiloluk ayı yakalandı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 2022’den bu yana 21 eve girdiği belirlenen 230 kiloluk ayı yakalandı. Büyüklüğünden dolayı ‘Tank Hank’ olarak bilinen kara ayı, Lake Tahoe bölgesinde bulundu. Çok sayıda ihbarın ardından harekete geçen yetkililer, Şubat 2022’de bir Amerikan kara ayısı aradıklarını açıkladılar.

TEDAVİ OKU İLE ENGELLENMİŞTİR

Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Dairesi (CDFW), girdiği evleri yağmalayan ayının DNA delili ile teşhis edildiğini bildirdi. ‘Tank Hank’ isimli ayının sakinleştirici bir okla ‘güvenli bir biçimde etkisiz hale getirildiği’ bildirildi. Açıklamada, “Bu ayıya yönelik yaygın ilgi ve risk göz önüne alındığında, CDFW ayı ailesini ve South Lake Tahoe topluluğundaki insanları korumak için alternatif bir çözüm kullanıyor” denildi.

Ayının Colorado, Springfield yakınlarındaki Vahşi Hayvan Barınağı’na götürüleceği belirtildi. Tank Hank’in girdiği lojmanlarda yanında bulunan üç yavru, California’daki başka bir tesise gönderilecek.

‘BOYUTUNUN GÜCÜNÜ ANLIYOR’

Şubat ayında bir açıklama yapan CDFW Sözcüsü Peter Tira, “Boyutunun gücünü anladı ve onun sayesinde evlere girmenin yolunu öğrendi. Garaj kapılarını, ev kapılarını ve pencerelerini kırabiliyor.” Yerel bir yaban hayatı savunuculuk grubu olan Bear League, Hank’in insan yemeğine olan düşkünlüğü nedeniyle normal bir kara ayının ağırlığını iki katına çıkardığını söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu