Ekonomi

ABD ISM imalat endeksi 6 ayın zirvesinde

ABD’de fabrika faaliyetleri ağustos ayında bir önceki aya göre daha az azalırken; bu durum imalat sektöründeki huzursuzluğun daha da derinleşmediğine dair umut verici bir işaret olarak yorumlandı.

Supply Management Institute tarafından Cuma günü açıklanan verilere göre imalat göstergesi Temmuz ayındaki 46,4 seviyesinden altı ayın en yüksek seviyesi olan 47,6’ya yükseldi. 50’li yıllar altındaveriler daralmaya işaret ediyor.

Grubun göstergesi, istihdam ve tedarikçi teslimat göstergelerindeki iyileşmenin yanı sıra üretim endeksinin üç ayın en yüksek seviyesi olan 50’ye yükselmesiyle güçlendi.

İmalata ilişkin genel gösterge üst üste 10. ayda da daralırken, rakamlar zayıf koşulların istikrara kavuştuğuna işaret ediyor.

Şirketler stok fazlasını azaltmak için adımlar attıkça ve tüketici harcamaları arttıkça üreticiler de bazı rahatlama işaretleri görmeye başlıyor.

Öte yandan üreticilerin stokları 2014 yılı başından bu yana en hızlı daralmaya paralel olarak azalırken, müşteri stoklarında ise daralma gözlendi.

Hükümetin revize edilen ikinci çeyrek büyüme rakamları da stokların yaklaşık iki yıldır ilk kez düştüğünü gösterdi.

Grubun malzemeler için ödenen fiyat endeksi, maliyetlerin de dördüncü ayda düştüğünü, ancak Ağustos ayında daha yavaş bir hızda olduğunu gösterdi.

tutakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu