Ekonomi

Afşin-Elbistan B Termik Santrali yeniden üretimde

Her biri 360 megavat gücünde 4 üniteden oluşan Afşin-Elbistan B Termik Santrali, deprem sonrası bakım ve onarım çalışmalarının ardından tekrar faaliyete geçti.

Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü İzzet Alagöz Ünitelerin tekrar devreye alınması için çok çalıştıklarını belirten EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz (EÜAŞ), tesisteki hasarları 3 ay gibi kısa bir sürede giderdiklerini ve ardından üniteleri devreye almaya başladıklarını söyledi.

Türkiye’nin %3’ünü karşılamaktadır.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin Türkiye’nin en büyük elektrik üretim yerleşkelerinden biri olduğunu kaydeden Alagöz, şöyle devam etti:

“Kampüs olarak bu bölge, 3000 megavat civarındaki üretim kapasitesiyle Türkiye üretiminin yüzde 3’ünü sağladığı için Türkiye’nin en büyük üretim tesisi konumunda. Dolayısıyla buranın devreye alınması bizim için çok özel bir anlam ifade ediyor. Depremde Elbistan ve Afşin’de 90 bin.İnsanların yaşadığı bir bölge burası.Afşin-Elbistan Termik Santrallerinde ve madenlerinde 9.000’e yakın kişi çalışıyor.Dünün prestijiyle 2019 yılında santralimizin ilk ünitesini devreye almayı başardık. Gece 23:00.Şu anda 170 megavat üretim kapasitemiz var.Ay ortasında diğer ünitelerle çalışmaya başlıyoruz ve santralimizin sağlıklı çalışmasını sağlamak için gece gündüz 24 saat çalışmaya devam ediyoruz. bir patlama gibi çalışır.”

haber-serik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu