Ekonomi

Fed fon vadeli işlemleri 2024’te daha küçük faiz indirimleri öngörüyor, EUR/USD maaş bordrosu sonrası en düşük seviyesine iniyor

Fed Lideri Jerome Powell ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), son verilere göre 2024 yılı için öngörülen Federal fon faiz indirimlerinde düşüş gözlemledi. Geçen hafta 100 baz puan (bps) olan bahisler, Fed öncesi istatistiklere paralel olarak bu hafta 76 baz puana geriledi.

Tahminlerdeki bu değişiklik, FOMC’nin faiz artırımı seçeneklerini açık tutmaya çalışırken güvercin fiyatlamaya direnmeye devam etmesiyle ortaya çıktı. Tüm bu çabalara rağmen 31 Ocak 2024’teki toplantıda faiz artırımı ihtimalinin şu anda sadece %23 olduğu tahmin ediliyor.

Bu piyasa hareketlerine paralel olarak EUR/USD Döviz kuru, tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Eş zamanlı olarak ABD 2 yıllık tahvil faizleri de tarım dışı istihdam verilerinin açıklandığı tarihteki seviyelerin üzerine çıktı.

Bu gelişmeler, devam eden finansal belirsizlik ve dalgalanma döneminin altını çiziyor. Merkez Bankası’nın kararları ve tarım dışı istihdam gibi bilgiler piyasa beklentilerini ve döviz kurlarını önemli ölçüde etkilemeye devam ediyor. Gelişen durum hem yatırımcılar hem de politika yapıcılar tarafından yakından takip edilecek.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu