Haber

Tasarladılar, inşa ettiler, yarışmayı bekliyorlar

KOCAELİ (İGFA) –CODE Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen KODELİG’23 Robotik Kodlama Yarışmaları, 532 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda düzenlenen yarışmaların ilk gününde “Tasarım ve Koşu” kategorisinde finale kalan öğrenciler, ertesi gün robot tasarım yarışmasını kazanmak için yoğun çaba harcadı. Geleceğin teknolojisinde yer aldıklarını söyleyen öğrencilerin çabası ve heyecanı görülmeye değerdi.

EN KAPSAMLISI KOCAELİ’DE YAPILDI

Çocukların erken yaşlardan itibaren kodlama becerilerini desteklemek amacıyla Avrupa genelinde gerçekleştirilen Kod Haftası, Türkiye dahil 70’den fazla ülkede aktif olarak devam ediyor. 30 binden fazla katılımcıyla devam eden Kod Haftası’nda Türkiye, 10 binin üzerinde etkinlik düzenleyerek en çok etkinlik düzenleyen ülke olma başarısını gösterdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Türkiye’de düzenlenen etkinliklerin belki de en kapsamlısı olan KODELİG’23 etkinlikleri, birçok farklı kategoride yarışlara sahne oldu.

KODELİG’23 yarışmalarının ilk gününde düzenlenen “Tasarım ve Koş” kategorisinde finale kalan öğrenciler, Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda düzenlenen robot tasarım yarışmasında yoğun çalıştı. Tasarladıkları robotları yapmak için yarışan katılımcılar, ekip halinde çalışarak verilen süre içerisinde görevi tamamladılar. Günün sonunda yazılımı ve tasarımı kendilerine ait robotlar hazırlayan katılımcılar, 25 Ekim Çarşamba günü hazırlanan parkurda yarışmak için beklemeye başladı.

Eğitimde yenilikçi uygulamaları destekleyen ve kodlama eğitiminin önemine inanan Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli genelinde 330 okulda kurduğu robotlu kodlama sınıflarıyla eğitimde bir ilke daha imza attı. Siber Güvenlik Bayrağı Yakala (CTF Ulusal), Tasarla ve Koş, Çizgi Takipçisi, Gezi Gör Kocaeli, Küçük Sumo, Amacını Bul gibi birçok farklı kategoride düzenlenen yarışlar sayesinde öğrenciler kodlamayla tanışma ve becerilerini geliştirme fırsatı buluyor. , Temel Çizgi Takipçisi, Robotik Halk Oyunları.

bayindir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu